ICQRAJA NEWSLETTER No 37

[Dej of d dej]

Petak 03.11.2000.

[Novosti]

Zdravo rajo, sta ima kod vas ??????
Ovdje nema nista novo! Jos jedan petak se zavrsio! Zasto me to ne
raduje ?????
- Poslije petka dolazi subota pa nedjelja pa PONEDJELJAK!

[Song of d dej]

PINK FLOYD - THE TRIAL (ovo je u tjesnoj vezi s Coskom)

Good morning Worm your honour
The crowd will plainly show
The prisoner who now stands before you
Was caught red handed showing feelings
Showing feelings of an almost human nature
This will not do
CALL THE SCHOOLMASTER
I always said he'd come to no good
In the end your honour
If they'd let me have my way I could
Have flayed him into shape
But my hands were tied
The bleeding hearts and artists
Let him get away with murder
Let me hammer him today
Crazy toys in the attic I am crazy
Truly gone fishing
Crazy toys in the attic he is crazy
They must have taken my marbles away
You little shit, you're in it now
I hope they throw away the key
You should talked to me more often
Than you did, but no you had to
Go your own way. Have you broken any homes up lately?
"Just five minutes Worm your honour him and me alone"
Baaaaaabe
Come to mother baby let me hold you in my arms
M'red I never wanted him to get in any trouble
Why'd he ever have to leave me
Worm your honour let me take him home
Crazy over the rainbow I am crazy
Bars in the window
There must have been a door there in the wall
When I came in
Crazy over the rainbow he is crazy
The evidence before the court is
Incontravertible, there's no need for
The jury to retire
In all my years of judging
I have never heard before of
Some one more deserving
The full penalty of law
The way you made them suffer
Your exquisite wife and mother
Fills me with an urge to defecate
But my friend you have revealed your deepest fear
I sentence you to be exposed before your peers
TEAR DOWN THE WALL!!!!!!!

[Ivent of d dej]

Danas na COZ-u smo imali obracun (kod OK korala?) sa THE PEDAGOGICOM.
To cini nas razred pokretacima revolucije! MI! MI! MI! Mi smo ti koji
smo upalili fitilj revolucije, fitilj koji bi, bez pomoci ostalih, brzo
mogao da bude ugasen. Uz saradnju s ostalim razredima bismo se mogli
ucvrstiti u teznji da ugasimo pakleni oganj pedagogicinog despotizma!!
(dobro ... malo sam pretjerao ... apsolutizam je bolja rijec)
Nadam se da imamo moralnu podrsku nasih vjernih citalaca.
Danas na COZ-u je bilo krvavo, vatreno ... nazovite to kako hocete.
Prvi put u historiji pedagogicine vladavine je nekome odgovarala za
svoja nedjela! Ako mislite da pedagogica na casovima psihologije prica
isprekidano, ne budite sigurni da znate sta je isprekidano.
Na ovom casu sam mnogo toga naucio. Pedagogica, u nedostatku istinitih
argumenata, pokazala je jednu od najgorih sposobnosti: sposobnost da
laze 30 i kusur (ja spadam u kusur ... 33. ;))) ljudi u oci.
Kad se sjetim njenih recenickih konstrukcija i pogleda moje razrednice
(koja predaje bosanski) hvata me smijeh :)
Uglavnom, postigli smo nesto: Lamijinom razredu je odmah poslije toga
dala nenajavljen kontrolni i Lamiji oduzela rad zbog okretanja
(sori Lamija, dobila si 1 za dobrobit revolucije ;))))))).
Bicete obavjesteni o daljnim dogadjanjima .... DKPP (do konacnog pada
pedagogice ;))))

[Vedr of d dej]

Umjereno oblacno i ne tako hladno(rekao bih vam i temperaturu ali ne
radi display na sahat kuli).

[Mudrosti of d dej - "izvadci" iz Behara]

- Ne valja: dijete ogledati, ureci ce se.
- Ne valja: gledati kad se cele (pcele op. S.U) pustaju, pobjeci ce.
- Ne valja: gledati u male macice dok ne progledaju, gubi se vid.

[Latinska izreka of d dej]

Festina lente. (pozuri, polako)

[Cosak]

Eh ... ovaj cosak sam odredio da kazem nesto vise o jednom umjetnickom
djelu. To nije jedno od prosjecnih djela! To je djelo koje zauzima sam
vrh postmodernisticke umjetnosti. Ako ste procitali naslov rubrike
"song of d dej" i ako imalo poznajete umjetnost 20. vijeka, mogli ste
bez nekih posebnih poteskoca zakljuciti da je rijec o albumu The Wall
grupe Pink Floyd. Sve pjesme na The Wall-u su povezane i grade podlogu
za predzadnju pjesmu koja je rasplet te price. Ono sto odvaja ovaj
album od miliona drugih postmodernistickih djela (i nedjela) je njegova
nedjeljivost. CIJELI ALBUM JE JEDNA PRICA.
Morate priznati da je vrlo tesko napisati samo jednu pjesmu koja ce
imati neku poentu (dakle, da to ne bude: "daj mi hleba, daj mi soli,
ona me ne voli"). Zamislite onda, koliko talenta i truda je potrebno
uloziti da bi napisali tekst i muziku za cijeli album (27 pjesama) a da
svaka pjesma, pored svog smisla, u sudjelovanju s drugim pjesmama, daje
smisao cijelom albumu, kao nekoj okvirnoj prici.
Prica je o zivotu jednog covjeka (od djetinjstva pa do neke zrele dobi).
Fabulu (kako sam je ja shvatio) necu pisati. Nabavite The Wall i
pokusajte skontati (ako vas interesuje). Zid ima visestruku simboliku.
U pjesmi Another Brick In The Wall, zid simbolizira zivot, kao cjelinu.
Cigle simboliziraju djelice te cjeline. Pri kraju, glavni lik se
izoluje od ostatka svijeta. Zid njemu postaje sve sto mu je ostalo.
Iza svoga zida on ceka "crve" da dodju i da ga odvedu (pjesnik ljude
uporedjuje s crvima:
".. in perfect isolation, here behind my wall waiting for the worms
to come")
Na kraju glavni lik biva proglasen krivim za "pokazivanje osjecanja
skoro ljudske prirode" i kaznjava se "rusenjem zida".
Tok sudjenja mozete procitati u "song of d dej" :)
Ali na kraju, on ne ostaje sam. Uz njega su "krvareca srca i umjetnici"
koji mu pruzaju podrsku:

OUTSIDE THE WALL

All alone, or in twos
The ones who really love you
Walk up and down outside the wall
Some hand in hand
Some gathered together in bands
The bleeding hearts and the artists
Make their stand
And when they've given you their all
Some stagger and fall after all it's not easy
banging your heart against some mad buggers
Wall

... eto ... to je The Wall ... najbolji album 20. stoljeca.

Danasnji ICQRAJA newsletter potpisuje: Senad Uka (revolucionar ;))))

Copyright (c) ICQRAJA team